Nejčastější použití: teamspirit, firemní partneři

23. srpna 2008 byly zahájeny práce na opravě podkrovních prostor Kartuziánského kláštera v Brně Králově poli. Cílem bylo především vyřešení havarijního stavu severního křídla, jehož trámoví pocházelo ještě z počátků 17. století. Zda bylo datum zahájení oprav zvoleno náhodně se nám nepodařilo zjistit, jisté však je, že přesně před 363 lety, 23. srpna 1645 vzdala švédská vojska po čtyřech měsících obléhání Brna a odtáhla domů. Přitom právě Kartuziánský klášter si generál Torstenson vybral jako svůj hlavní velitelský stan a dočasný domov, pro sebe a nejvyšší důstojníky. 28 000 tisíc bojem zocelených veteránů proti 2 500 obráncům, povětšinou obyčejným obyvatelům města, od řemeslníků až po studenty a učitele, ale Brno vydrželo.

Několik dní po zahájení prací se jednomu z dělníků podařilo neopatrností strhnout celý ztrouchnivělý krov nad jedním ze střešních nosníků. V sutinách trámoví, pečlivě skryto po více než tři staletí, bylo nalezeno několik stránek z deníku jednoho z velitelů švédské armády, hraběte Magnuse Olafsona.

13. července 1645, Proklaté Brno

Už několik dní nepřetržitě prší. Nálada ve vojsku není dobrá, jen tažení trvá třetí rok, a i když se při něm dosáhlo mnoha úspěchů, unavení vojáci mají neustálých přesunů plné zuby. Rozumím jim. Po třech měsících obléhání padlo již více než 5 000 mužů. Prokleté město a přitom tak krásné. Neměli jsme se zde vůbec zastavovat, měli jsme hned táhnout na Vídeň... anebo domů. Myslím na svého syna, minulý týden mu byly dva roky, neměl bych tady být!! Při dnešním útoku jsem měl obrovské štěstí. Celá naše jednotka se nechala vlákat do pasti. Obránci už musí být také na pokraji vyčerpání a přitom nás dokáží neustále překvapovat. Mysleli jsme si, že se nám konečně podařilo u Petrova prorazit, ale místo toho nás málem všechny pobili jak psy. Tolik štěstí mít příště nebudu, musím to někam schovat, přece si to už nenechám vzít.

14. července 1645

Všechno se proti nám spiklo. Dnešní odpolední průtrž zaplavila mnoho příkopů, a spousta vojáků v nich zůstala uvězněna. Část mužstva byla vzniklou situací dezorientována a mnozí z nich utonuli. Do toho všeho se ti troufalí obránci pustili do útoku. Myslím, že je nejvyšší čas zakopat všechno na nějakém klidném místě. Kdyby se mi něco stalo, kdybych byl raněn nebo zajat, vždy se můžu já nebo můj syn za několik let vrátit pro to, co nám patří.

23. července 1645

Ke všem našim problémům se ještě přidal mor, který řádí v kraji. V nedávno obsazených Židlochovicích vyhubil téměř polovinu obyvatel a v Brně si denně vybere na 15 až 20 životů. Mrtví se bez pohřebních obřadů ukládají do společných jam, které nikdo nezasypává. Na každou novou vrstvu těl přijde jen nová vrstva vápna.

28. července 1645

Můj přítel Gustavson je mrtvý. Předevčírem jsem ho viděl, nevypadal dobře. Zdálo se mi, že se mu dělají ty hrozné černé puchýře, ale možná si to jen namlouvám, už sám nevím, smrt je všude. Není na co čekat, dnes v noci musím všechno dobře zakopat. Našel jsem místo, na kterém může mé bohatství spočinout celá staletí, snad tomu tak nebude!!

3. srpna 1645

Dnes jsem nechal kameníka vytesat náhrobní kámen. Je na něm všechno. Ten ubohý muž vůbec nevěděl, co tesá. Také jsem odeslal čtyři dopisy rodině. Věřím, že kdyby se mi něco stalo, mí blízcí jejich smysl pochopí, stačí je dát dohromady.

14. srpna 1645

Generál Torstenson mne dnes povýšil. Dokonce jsem měl i chvíli radost. Teď ale vím, že je můj osud zpečetěn. Zítřejšímu útoku totiž budu velet já. Jak je osud krutý a štěstěna vrtkavá. Takové bohatství!! Alespoň, že je dobře ukryté...

Našim vědeckým pracovníkům se podařilo dohledat všechny 4 dopisy, které psal hrabě Olafson rodině pod záminkou dokumentování obléhání Brna. Osud tomu chtěl, že dopisy od léta roku 1645 spolu se svými majiteli doputovaly do 4 různých zemí Evropy. První dopis měl ve svém archivu sám klášter v Brně. Druhý dopis se našel v soukromých sbírkách na Slovensku, třetí v Maďarsku a čtvrtý v Bulharsku, ve městě Burgas. Dopisy obsahují nějaké podivné popisy míst a zdánlivě nedávají smysl. Nyní je nejvyšší čas dát tyto 4 dopisy dohromady a pokusit se rozluštit tajemství náhrobního kamene.

Fotogalerie

Naše reference

"Jsme sice spíše mužský kolektiv, ale zapálení do stavby formulí a následných závodů byli všichni, včetně žen. Dle slov zúčastněných to byl jeden z nejlepších teambuldingů, které zažili. Děkujeme :)."

Petra Štočková
EUROMASTER Česká republika s.r.o.

Kde se nám líbilo

Dvorská bouda nabízí ubytování spíše turistického charakteru, ale může se pyšnit skvělou lokalitou téměř na hlavním krkonošském hřebenu a příjemným personálem. 

Andra training

Jeremenkova 54/3,

Olomouc 779 00

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

+420 777 698 184

http://www.andra.cz

Scroll to top