Jedná se o komplexní, vysoce validní metodu výběru nejvhodnějšího kandidáta na obsazované místo. Účastníci assessment centre mohou být jak externí, nejsou zaměstnáni ve firmě obsazující nové místo, tak interní, stávající zaměstnanci.

Koncepce assessment centre

Skladba programu a výběr metod vychází vždy z popisu pracovní pozice a klíčových kompetencí pro obsazovanou pozici. Je nutné, aby každá jednotlivá kompetence byla sledovatelná a hodnotitelná ve více úlohách. Zvolené metody umožňují srovnání výkonu účastníka se širší populací na základě norem. Pro každou klíčovou kompetenci je vytvořena jedna modelová situace, která umožní hodnotitelům na ni primárně zaměřit pozornost, zároveň však tato situace umožnuje pozorování dalších kompetencí.

Používané metody

Mezi nejčastěji využívané metody patří modelové situace. Jedná se o komunikační, prezentační, strategické, kreativní, adrenalinové i jiné aktivity, vyžadující uplatnění kompetencí důležitých ve vztahu k obsazované pozici (odolnost vůči stresu, samostatnost, ochota ke spolupráci, intelektová zdatnost, kreativita, empatie, asertivita atd.) Modelové situace se v programu střídají s psychodiagnostickými metodami, které mají potvrdit výstupy z modelových situací. Kromě obvykle užívaných standardizovaných sebeposuzovacích dotazníků využíváme i výkonové a projektivní testy, které minimalizuje vliv sebestylizace posuzovaného.

Přednosti assessment centre oproti jiným metodám výběru

arrow možnost lépe eliminovat tendenci uchazečů jevit se v lepším světle

arrow vyšší objektivita hodnocení daná přítomností různorodých hodnotitelů

arrow hodnocení každé kompetence v několika aktivitách

arrow používání strukturovaných metod hodnocení

Výstupy assessment centre

Hodnocení účastníků assessment centre slouží zejména pro posouzení vhodnosti kandidáta na určitou pracovní pozici. Základním výstupem assessment centre je pořadí kandidátů s doporučením k přijetí či nepřijetí. S výstupy z assessment centre mohou být účastníci ihned seznámeni formou ústní zpětné vazby – pro přijatého kandidáta může být na základě výsledků assessment centre sestaven další plán rozvoje jeho kompetencí.

Naše reference

"Myslím, že všichni zaměstnanci byli moc spokojeni a dokonce mě odměnili osobním poděkováním, takže já také děkuji za profesionální práci. :-)"

Mgr. Ivana Kovaříková, Ph.D.
ParaCENTRUM Fenix

Kde se nám líbilo

Nově zrekonstruovaný hotel u lyžařského areálu Bílá. Nachází se uprostřed krásné přírody. Vyhlášen je svou kuchyní.

Andra training

Jeremenkova 54/3,

Olomouc 779 00

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

+420 777 698 184

http://www.andra.cz

Scroll to top