Dovolená… Jen si to představte, hodiny strávené na pláži s dobrou knihou, boty sešlapané od poznávání nejrůznějších zajímavých míst, nebo třeba návaly adrenalinu při seskoku padákem, relax na sjezdovce či jiná zábava. Jednoduše dovolená, jakou máte rádi.

Jenže dovolená většinou skončí (říkáme většinou a představujeme si, že jsou lidé, pro které to neplatí) a my musíme zpět do práce. A přechod mezi užíváním si a plným pracovním nasazením bývá často pěkně nepříjemnou záležitostí.

Určitě znáte ten pocit. Vrátíte se do kanceláře plni zážitků a s načerpanou energií. Jenže po prvním pracovním dni už je všechno jinak. Člověk se cítí spíše jakoby strávil celou věčnost prací, než že se právě vrátil z dovolené.

Přinášíme Vám několik inspirací, jak se lépe vypořádat s dovolenou a s návratem do práce.

Když jste na dovolené, mějte volno

Neberte si s sebou na dovolenou služební telefon ani notebook. Nekontrolujte Vaše maily ani hlasovou schránku.

Smyslem dovolené je dostat se fyzicky i psychicky do zcela jiného prostředí a tím, že se necháváte rozptylovat pracovními záležitostmi, se Vaše šance na dostatečné vyprázdnění si hlavy podstatně snižují.

Pokuste se delegovat vše nezbytné na vaše kolegy. Pokud nabídnete jako protislužbu to samé, máte velkou šanci na úspěch.

Buďte s prací pozadu

Jakmile se vrátíte z dovolené, zjistíte, že jste s prací pozadu a máte spousty záležitostí, kterými se musíte probrat. Bude na Vás čekat bezpočet emailů, vtipných vzkazů od kolegů a dalších úkolů, které jsou třeba vyřídit. Ale to je zcela v pořádku! S tím zkrátka nic nenaděláte a v žádném případě to není chyba.

Začněte od nejjednoduššího

Když se dostanete do práce, nezačněte nutně tím nejvíce komplikovaným úkolem, který před Vámi stojí. Raději se vrhněte na některé z jednodušších záležitostí, na něco, co Vám nezabere mnoho času. Těžší úkoly si naopak nechte až na dobu, kdy se opět dostanete do Vašeho tempa.

Nesnažte se vše dohnat nadměrnou prací

14 dní volna může lehce svádět k tomu, aby se člověk snažil co nejrychleji vše dohnat a pracoval tak déle, než je nezbytně nutné. Vyvarujte se tomu! Nepracujte o moc déle, než je Vaše běžná pracovní doba.

Je-li potřeba, požádejte o pomoc

Pokud víte, že Vám bude dělat problém dohnat všechny záležitosti včas, požádejte někoho z Vašich spolupracovníků nebo nadřízeného o pomoc. Je důležité vyhnout se nahromadění úkolů, které se během Vaší nepřítomnosti dostanou až na hranici, kdy je třeba je řešit okamžitě. Pokuste se také splnit všechny Vaše povinnosti předtím, než na dovolenou odcestujete.

Malá rada na závěr

Výše uvedené rady by Vás měly spíše jen inspirovat. Pokud se vám zdá, že vás práce vyčerpává, celý víkend potřebujete na to, abyste se vzpamatovali, a dovolená je pro vás dar z nebes, tak je něco špatně. V takovém případě stojí za to zamyslet se nad tím, v čem spočívá problém. Může se jednat  například o obtíže s time managementem, projev syndromu vyhoření, signál toho, že nežijete v souladu s vnitřními hodnotami, nebo o důsledek špatně fungujících vztahů na pracovišti. Ať už je problém kdekoliv, lze jej řešit. Pokud máte pocit, že se s ním nedokážete vypořádat sami, můžete se obrátit na kouče  nebo jiného specialistu pro osobní či týmový rozvoj.

Sdílet na FacebookSdílet na Google PlusSdílet na TwitterSdílet na LinkedIn

Naše reference

"Teambuilding se všem moc líbil, ohlasy byly ještě včera v práci. Moc díky za všechno, skvěle se s Vámi spolupracovalo!"

Alžběta Landová
PA to the C.E.O.
CRESTYL real estate, s.r.o.

Andra training

Jeremenkova 54/3,

Olomouc 779 00

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

+420 777 698 184

http://www.andra.cz

Scroll to top